2
Zararlı Rehberi
Zararlı Haşereler ve Özellikleri;

Zararlılar:

Yürüyen Haşereler

- Hamam Böceği
- Kene
- Takta Kurusu
- Pire
- Bit
- Deri Böcekleri
- Tespih Böceği

Uçan Haşereler

- Karasinek
- Sivrisinek
- Güve
- Yaban arıları
- Tatarcık

Kemirgen Haşereler

- Ev faresi
- Çatı faresi
- Lağım faresi

Diğer Canlılar

- Akrep
- Karınca
- Kırkayak
- Örümcek
- Çekirge
- salyangoz
- Çıyan,yılan, gümüş böcekleri

Yürüyen Haşereler:

Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, gastroenteridis, astım, alerjik reaksiyonlar gibi çeşitli  hastalıkların bulaşmasına neden olur.

Alman Hamam Böceği (Blatelle Germanica)

Genel Özellikleri; Yetişkin boyu 1 - 2 Cm
Renk: Sarımtrak Kahverengi
Diğer iki türe göre en ufak olanı dişisi erkekten daha iridir.
Yaşam DÖngüsü: Toplan yaşam döngüsü 3 - 6 aydır. Diş, yumurta kapsülünü (ootheca) beraberinde taşır. Her yumurta kapsülünde 6 - 50 yumurta bulunur. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 17 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 40 - 65 gündür.
Yaşam Alanları: Orijinleri topiklerdir. Avrupa'nın başlıca haşere türü olan Alman Hamam Böceği, tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. Daha çok evler, mutfaklar, restaurantlar ve evlerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvarlanırlar. Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap raf arkaları, mutfak tezgahlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler.
Mücadele: 1 çift Alman hamam böceği 1 yılda 1.000.000 yavru üretebilir. Üreme potansiyellerinin yüksek olması nedeniyle uygulamalar uzman personellerce periyodik olarak yapılmalıdır.

Amerikan Hamam Böceği (Periplanta Americana)

Genel Özellikleri: Yetişkin boyu: 4-5 Cm Renk: Kırmızımsı Kahverengi
Diğer iki türe göre en iri olanı kanatlıdır ve uçma yeteneğine sahiptirler.
Yaşam Döngüsü: Dişi, 10 - 30 adet yumurta kapsülü (Ootheca) bırakır. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 25 -50 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 150 - 450 gündür.
Yaşam Alanları: Orijinleri tropikal Afrika'dır fakat şimdi Dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır. Sıcak, nemli, karanlık ve çok iyi saklanabilecekleri yerleri tercih ederler. Tipik barınma alanları gıda depolanan ve hazırlanan alanlar, lağımlar, su boruları,tahliye boruları, diğer yer altı yapıları, limanlar ve gemilerdir.
Mücadele: iç ve dış alanda yaşam alanları uzman personellerce tespit edilmeli ve periyodik olarak uygulamalar yapılmalıdır.
Doğu Hamam Böceği (Blatta Oriantalis)
Genel Özellikleri: yetişkin Boyu: 3 -4 cm Renk: Siyaha yakın koyu kahverengi
Boyut diğer iki türün arasındadır. Uçma yeteneğine sahip değillerdir.
Yaşam Döngüsü: Dişi yaşam mücadelesi boyunca 10 adet yumurta kapslüğü (ootheca) bırakır. Her yumurta kapsülünde yaklaşık 18 adet yumurta bulunur. Yumurtaların inkübasyon( kuluçka) süresi yaklaşık 45 gündür. Toplam yaşam süresi 7 - 13 arasında değişir.
Yaşam Alanları: Orijinleri Kuzey Afrika'dır fakat şimdi dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır. Sıcak, nemli, karanlık ve saklanabilecekleri yerleri tercih ederler. Tipik barınma alanları kilerler, mahzenler, su boruları, bodrum katları, merkezi ısıtma sistemleri ve binaların diğer yer altı yapılarıdır. Dikey yüzeylere Alman Hamam Böceği kadar iyi tırmanamaz.
Mücadele: İç ve dış alanda yaşam alanları uzman personellerce tespit edilmeli, gerekli tecrit çalışmaları gerçekleştirilmeli ve periyodik olarak uygulamalar yapılmalıdır.

Kene (Rhipicephalus Sanguineus)

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını bulaştırır. Günümüzde çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalıktır.
Genel Özellikleri; Koyu kızıl - kahverengi renktedirler. Boyları yaklaşık 5 mm'dir.
Yaşam Alanları: Başta köpekler olmak üzere bir çok diğer hayvan ve insan üzerinde yaşarlar. Doğada bitki ve otların üzerinde durup, oradan geçen bir hayvanın üzerine atlarlar. Herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalırlar ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara bulaşabilir. Köpek ve diğer hayvanlardan bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olan yerlerde yaşarlar. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra, oradan ayrılarak kapı pencere kenarları ve süpürgelikte barınırlar.
Mücadele: İç ve dış alanda kenelerle mücadele oldukça zordur. Ancak birkaç uygulamadan sonra elimile edilebilirler. Kedi, köpek türü ev hayvanlarının veteriner kontrolünden geçirilmesi ve problemle karşılaşıldığında profesyonel hizmet alınması gereklidir.

Tahta Kurusu

Genel Özellikleri: Çoğunlukla üstten basık oval yapılıdır. Vücutlarının uzunluğu 1  mm - 10 mmm arasında değişir. Çoğunluk gri, kahverengi, yeşilimsi ve grimsi renktedir. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler. Kümeler halinde 200 yumurtayı yarık çatlaklara bırakırlar.
Evlerde yatak odaları, dolap içleri, çekyat, dolap içleri, karyola, yatak kenarları, duvar çatlakları ve tahta aksam ayrıkları gibi yerlere yuvalanırlar. İnsanları ısırıp, ağırlığının  5 - 6 katı kan emerler ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Haziran - Ağustos ayları en yoğun olarak bulundukları aylardır. Pasteurella pestis, M. Leprae, Bacillus Anthracis, B.recurentin gibi bir çok hastalık etkenini taşırlar.
Mücadele: Barındığı ve ürediği yerlerde profesyonel uygulamalar yapılmalıdır. Uygulamalarda karyola, çekyat, dolaplar, vs. alanlara özen gösterilmelidir.


Pire ( Centocephalides Felis) Veba hastalığının taşıyıcısıdır.

Genel Özellikleri: Boy: 4 mm Renk: Kızılımsı kahverengi
Yassı yapıları sayesinde hayvanların tüyleri arasında kolayca hareket ederler. Evlerde rastlanan pireler en çok kedi ve köpeklerde taşınanlardır. Bir kez alana girdiklerinde hızla çoğalırlar.
Yaşam Alanları: Pireler hayvanların üzerinde yaşayan parazitlerdir. Yumurta üretebilmek için de bu hayvanların kanlarını emmeleri gerekmektedir.
Yumurtlama ve kan emmem ilemlerini genellikle hayvanlar uyurken gerçekleştirirler. Pirelerin evcil hayvanlara bulaşması bu hayvanların dış ortamlarda bulunmasıyla gerçekleşir.
Mücadele: Dört aşamalı profesyonel yöntemlerle mücadele edilir.

- Uygulamaya hazırlık
- Hayvanlara uygulama yapılması
- İç alanlara uygulama yapılması
- Dış alanlara uygulama yapılması, pire istilasına sebep olan ev hayvanlarını pirelerden koruyan ürünlerin kullanılması ana önlem olacaktır.

Bit

Genel Özellikleri: çok küçük sarı renkte 2.5 mm boyunda dış parazitlerdir. Memelilerin ve insanların vücudunda günde 2 - 3 kez kan emerek yaşarlar. Erişkinler uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vucüt ve kasık biti olarak çeşitleri vardır. saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirke) kuvvetlice yapıştırır.
Kasık biti kasık arasında deri içine yerleşir. Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyaları ile yayılırlar.
Ev işi ve okul gibi toplu yaşama alanları yayılımının kolay olduğu yerleridir. Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görüşür. Isırıkları sonucu şiddetli kaşıntı oluşur. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enfeksiyonlar oluşur. Tifüs ve humma gibi önemli hastalıkların da etkenidir.
Mücadele: Bireyin yaşadığı ortamın hijyene önem verilmelidir.

Tespih Böceği

Genel Özellikleri: Gri renkte ve çok kısa ayakları vardır. Dokunulduğunda kıvrılarak top şeklini, aldığı için halk arasında tespih böceği olarak adlandırılır.
Yaşam Alanları: Rutubetli ve sebze  artığı olan her türlü yerde yaşar, mahzen ve bodrum gibi yerleri severler. Saksı bitkilerine zarar verirler.Uçan Haşereler:

Kara Sinek

Genel Özellikleri:
- Farklı cinsleri dünyanın tüm bölgelerinde yaşar.
- 8 mm boyunda grimsi siyah renklidirler.
- Sıcak ve ılık ortamlarda yaşama imkanı bulurlar.
- Genellikle çöplükler de, gübrelerde v.b gibi organik her türlü atıkta ürerler.
- Ev sinekleri en az 8 km uçuş menziline sahiptir.
- Aktif olmaya başladıkları saatler, sabahın ilk saatleridir.
Yeme alışkanlıkları tüylü vücutları nedeniyle birçok hastalık etmeninin taşınmasına neden olurlar.
"Dizanteri, tifo, para tifo, kolera, hepatit, salmonellosis sinekler tarafından taşınan hastalıklar arasında yer almaktadır.
Yaşam Alanları: Yumurtalar genellikle çürümüş, organik malzemelerin, gübrelerin üzerinde bulunurlar. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve ortam koşullarına göre ortalama 8 - 20 günde ergin hale geçerler. Her dişi 600 - 900 arası yumurta üretebilir, bu yüzden uygun şartlarda sinekler hızla çoğalabilirler.
Mücadele: Çevresel Kontrol: Üreme alanları ortadan kaldırılmalıdır.
İlaçlama: Dış alanda uçkun ilaçlaması yapılmalıdır.
İç alanda ultraviyole cihazlar kullanılmalıdır.

Sivrisinek

Genel Özellikleri: Anopheles Culex ve Aeedes başta olmak üzere bir çok tür mevcuttur. Sıtma, sarı kumma, filariasis(Fil Hastalığı), ensefalitis, Batı Nil Virüsü gibi önemli bir çok hastalığın bulaşmasına neden olurlar.
Yaşam Döngüsü: Yumurtalarını su birikintilerine tek tek gruplar halinde bırakırlar. Bazı türler yumurtalarını nemli topraklara bırakırlar. Larva ve Pupa döneminden sonra uygun ısıda 8 - 9 günde ergin sivrisinekler meyve ve bitki öz suyu ile beslenirler. Nemli ve loş ortamlarda geçirdikleri dinlenme döneminden sonra geceleri faaliyet gösterirler. Uçuş mesafeleri 35 KM'ye kadar ulaşabilirler.
Mücadele - Çevresel Kontrol: Lokal üreme kaynaklarının kontrol altına alınması  veya ortadan kaldırılması

- Larva Mücadelesi: Problemi kaynağında çözmek için sivrisinek larva mücadelesi yapılmalıdır. Durgun su birikintilerinde uygun periyotlarda larvasit uygulaması gerçekleştirilir.

- Açık alan ilaçlaması: ilaçlamada dikkat edilmesi gereken bir çok krite ve uygulama metotları il uygun ekipmanlar kullanılarak sistemli bir uygulama gerçekleştirilmelidir.

Güve

enel Özellikleri: Küçük ve oval vücut yapıları ortalama 3 mm boyundadır. Kişisel eşyalara, gıdalara ve giysilere zarar verebilirler. Giysilere zarar veren güve türleri, hayvanın kılından yapılmış her tülü eşya üzerinde yerleşebilir. (Kaşmir, yünlü, ipeksi giysiler gibi)
Mücadele: Kontrolü için profesyonel desteğe başvurmak ve korunmak için şahsi önlemler almak gerekir. Giysiler kesinlikle tavan arası, merdiven altı gibi yerlerde saklanmamalıdır. Temiz ve tam kapalı kutular içerisinde muhafaza edilmelidir. Kutuların içinde naftalin kullanılabilir.

Yaban Arısı

Genel Özellikleri: Boy: 1,30 mm
Renk: altın sarısı ve kahverengi çizgili
Yaşam Alanları: Ağaç kavukları, mağaralar, kayalıklardaki yarıklarda yuva yaparlar. Ara sonra tavan aralarında, duvar boşluklarında ve baca işlerinde de yuvalarına rastlanır.
Mücadele: Arı yuvalarına belirli bir mesafeden fazla yaklaşmamak gerekir. Gerekli eğitime ve koruyucu ekipmana sahip olmayan kişilerin kalabalık bir yuvayı dağıtmaya çalışması çok risklidir. Bir yuva yıkıldığından geride kalan bal ve peteklerin tamamen temizlenmesi gereklidir.

Tatarcık

Genel Özellikleri: 1,5 - 3 mm boyunda  mat sarı renklidirler ve vucütleri sık tüylerle kaplıdır. Hayvan barınaklarında, mağaralarda, evlerde loş yerlerde yaşarlar. Yumurtalarını bitkisel ve nemli atıkların üzerine bırakırlar. Şark çıbanı, humma gibi hastalıkların taşınmasında rol oynarlar.
Mücadele: Profesyonel uygulama metotları ile kontrol altına alınabilirler.Kemirgen Haşereler:

Leptospiroz, salmonella, burucelloziz, veba ve kuduz gibi tehlikeli hastalıkları bulaştırır.

Ev Faresi (Mus Domesticus)

Genel Özellikleri: Boy: 6 - 9 cm Ağırlık: 15 kg
Renk: kahverengimsi Gri Dışkı: dağınık, çubuk şeklinde, 3 - 6 mm uzunlukta
Mükemmel koku ve tat alma duyarlılıkları vardır.
Görme yeteneği azdır, üstün bir işitme yeteneği vardır.
Yaşam Döngüsü: Toplam  yaşam süresi 9 - 12 aydır. Cinsel erginliğe 6 haftada ulaşırlar. Bir doğumda 5 - 6 yavru verirler. Yılda 8 kez yavrularlar.
Yaşam alanları: Genellikle depolanmış malzemeler arasında bulunur. Bazen tünel kazabilir, tırmanıcıdır, alışkanlıkları değişkendir ve yeni nesillere karşı meraklıdır.
Beslenme alışkanlıkları: Bir çok gıda maddesinden azar azar yer. Tahılları tercih eder. Günde 3 gr gıda tüketir. Sıçanların aksine çok az miktarda su içer ve genellikle su ihtiyacını gıdalardan sağlarlar.

Çatı Faresi / Rattus Rattus)

Genel Özellikleri: Boy: 15 - 22 cm Ağırlık: 200 gr
Renk: Siyah - Gri Dışkı: dağınık, ince, uzun 12 mm uzunlukta
Mükemmel koku ve tat alma duyarlılıkları vardır.
Görme yeteneği azdır, üstün bir işitme yeteneği vardır.
Yaşam Döngüsü: Toplam  yaşam süresi 9 - 12 aydır. Cinsel erginliğe 2 - 3 haftada ulaşırlar. Bir doğumda 6 - 10 yavru verirler. Yılda 6 kez yavrularlar.
Yaşam alanları: Limanlardaki depolar, asmalar, çatılar. Tünel kazmazlar. Genellikle duvarlarda, tavan aralarında, asmalarda ve ağaçlarda yuvalanır. Aktif, çevik tırmanıcıdır.
Beslenme alışkanlıkları: Hepçildirler. Meyve, kuruyemiş, tahıl ve sebze yer. Günde 25 - 30 gr gıda tüketir. Su içer veya yüksek oranda su içeren gıdalar tüketir.

Lağım faresi (rattus Norvegicus)

Genel Özellikleri: Boy: 20 - 25 cm Ağırlık: 300 gr
Renk: Kahverengimsi Gri Dışkı: Gruplar halinde, bazen dağınık, yaklaşık 20 mm uzunlukta
Mükemmel koku koku ve tat alma duyarlılıkları vardır. Görme yeteneği azdır, üstün bir işitme yeteneği vardır.
Yaşam Döngüsü: Topalm yaşam süresi 9 -18 aydır. Cinsel erginliğe 2 - 3 ayda ulaşırlar. Bir doğumda 8 - 10 yavru verirler. Yılda 7 kez doğum yaparlar.
Yaşam Alanları: Çiftlikler, çöp sahaları, lağımlar, şehir su kanaları, depolar ve çalılıklar. Tünel kazarlar ve yuvarlanırlar. Tırmanma yeteneğine sahiptirler. Çok iyi yüzücüdürler.
Beslenme Alışkanlıkları: Hepçildirler. Siyah sıçana kıyasla et yemeye daha meyillidir. Günde 30 gr yiyecek tüketir. Su içer veya yüksek oranda su içeren gıdalar tüketir.

Diğer Canlılar

Akrep çok zehirlidir, insanlarda hayati tehlike oluşturur.

Akrep

Genel Özellikleri:
Boy: türe göre değişir, çoğunlukla 5 cm.
Renk: Sarı, mavi, kırmızımsı kahverengi ve siyah
Yaşam Alanları: Akrepler böcek  yiyerek beslenirler. Yiyecek bulma ve korunma amacıyla açık noktalardan bina içlerine girerler. İç alana girdiklerinde elbise, ayakkabı, ayak gibi risk yaratan noktalarda dolaş
Tüm akrepler sokar ancak çok az türü hariç, yalnız böcek sokmasına alerjik reaksiyonu verenler için tehlikelidirler. Sokma vakalarında doktora gidilmesi gerekir.
Mücadele: Özellikle bina çevresi bahçe, çatı, bodrum ve depo gibi yerlerdeki yuvalanma ortamlarının iyi araştırılması gerekir. Mücadele bu ortamdaki satıhlara özel rezidüel etkili insektisitler uygulanarak yapılır. Bahar ve sonbahar ayları mücadeleye uygundur.

Kırkayak

Genel Özellikleri: Boy: genellikle 5 cm veya daha küçük
Renk: kahverengi veya siyah
Yaşam Alanları: Nemli bitkiler, yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları organik maddelerde beslenirler. Dış alanlarda çok görülmelerine rağmen, iç alanlarda kırkayağa pek rastlanmaz. Çünkü rutubetsiz ortamlarda kısa sürede ölürler. Dış alanlarda yaprak döküntüsü, peyzaj alanları, çimenlikler , zemindeki çeşitli malzemelerin altında, ,iç alanda garajların ve bodrumların rutubetli bölgelerinde yaşarlar.
Mücadele: Binanın yakınındaki potansiyel üreme alanlarını ve sığınaklarını en aza indirmek, bitki yığın alanlarını binadan uzak tutmak, girişlerini önlemek için yapının dış alanındaki öatlak ve delikleri kapatmak gereklidir. Bir bölgede sayıları çok arttığında, dış alan ve yarık çatlaklarda birden fazla sayıda düzenli uygulama yapılması gereklidir.

Örümcek

Zehirlenmelere neden olur.

Genel Özellikleri: 200.000 tür ile tüm dünyaya yayılmıştır. Etçil hayvanlardır ve böcekleri yiyerek beslenirler. Boyları türe göre değişiklik gösterir. Bazı türler zehirlidir. Genellikle boyun, el, yüz, omuz ve koldan sokarlar. Zehirli bir örümcek ısırmasında ne yapılmalı? Isırılan yer hızla emilir, gerekirse bir miktar kanatılır. Yaraya amonyak sürülerek doktora götürülmesi tavsiye edilir.
Yaşam Alanları: Evlerin loş, karanlık ve nemli yerlerine yuvalarlar.
Mücadele: Bina içinde ürediği yerlere uygulama yapılır.

Çekirge

Kalın, köşeli gövdesi ve zıplamasını sağlayan uzun arka bacaklarıyla çekirgeler, çoğu insan tarafından tanınır. Deve çekirdeği bronz ile kahverengi renklerde olup, gövdesinde büyük bir kambur bulunur. Çok uzun arka ayakları, uzun ince antenleri bulunur.
Yaşam Alanları: Çekirgeler genelde dış alanlarda yaşar ve ürerler. İç alanlara yiyecek, nem  ve sığınma amaçlı girerler. Yetişkinleri kuvvetli ışık tarafından çekilir ve uçabilme özellikleriyle özellikle yaz aylarında camlardan girebilirler. Çatlak ve deliklerden bina içlerine girebilirler. Giysilere. özellikle kirli olanlarına beslenme amaçlı zarar verdikleri bilinmektedir. Deve çekirgeleri iç alanlarda genellikle kiler, bodrum gibi yerlerde yaşarlar.

Salyangoz

Genel Özellikleri: Sularda ve nemli çayırlarda yaşayan, değişik ebat ve şekillerde çok değişiklik türleri vardır. Kabuklu bir türdür. Gezdikleri yerlere sıvılarını bulaştırırlar. Bitkilerle beslenirler. Küçük türleri çoğu kez bahçelerde süs bitkilerini sararak kurumasına sebebiyet verirler.
"İnsan bağırsaklarında yaşayan ve halk arasında barsak kurtları adı verilen ve çok çeşidi olan bu canlıların bazılarına ara konakçılık yaparak insanlara yayılmasında rol oynarlar.”
Mücadele: Bahçe ve çimenlik alanlarda özel yem şeklinde hazırlanmış mollusisit grubu ürünlerle mücadele edilir.

 
  ADRES: Arabacıalanı Mahallesi, Ş. Ali Borinli Sk. No: 9 Serdivan / Sakarya
TELEFON: 0 264 2731262 - 0 264 2780646
GSM: 0 532 2847829
E - POSTA: bilgi@sakaryahasereilaclama.com